Rastgele Yazı

Genç Kuş Hastalığı (GÖKHAN KARABACAK)

ADENOVİRÜS
(GENÇ KUŞ HASTALIĞI)
GENEL BİLGİLER Young Bird Sickness İngilizce adından esinlenerek “ Genç Kuş Hastalığı” olarak adlandırabileceğimiz bu hastalık, güvercinlerde lenf sistemine bulaşan bir virüs tarafından oluşturulmaktadır. Hastalığın ismi buradan gelmektedir. Bu hastalık ve tedavisi hakkında bilinenler fazla değildir. Virüsün vücuda girmesini takiben güvercin, kanında antikorlar üreterek bu hastalıkla baş etmeye çalışır. Üretilen antikorların yeterli olmadığı durumlarda hastalık kendini ortaya koyar. Bu hastalığın önemli bir özelliği, diğer bazı hastalıklara uygun zemin hazırlaması ve özellikle de E. Coli ile birlikte görülme eğiliminde olmasıdır. Trichomonas, Hexamitas ve Fungi kökenli hastalıklarda karşılaşılan güvercin ölümlerinin önemli bir nedeni de adenovirus’dür. Çünkü bu virüs bu hastalıkların tedavisini çok daha güç hale getirmektedir.
BELİRTİLERİ Kuşlarda karaciğer, üst solunum yolları ve bağırsak mükozası üzerinde etkileri görülmektedir. Buralarda ateş yaratır buna bağlı çok su tüketimi ve kursakta şişme ile ortaya çıkabilir . Hastalığın karakteristik belirtisi vücut dokularından herhangi birinde anormal büyüme ve tümör benzeri oluşumların meydana gelmesidir. Bu durum özellikle genç yavrularda ve dişilerde kendini gösterir. Bunun yanı sıra sık sık kusma ile birlikte sarı – yeşil renkli bir ishal gözlenir. Kuşların uçma isteklerinde bir azalma ve performans düşüklüğü vardır. Özellikle dişi kuşlarda kusarak yavru beslemenin arkasından görülen aşırı kilo kaybı ve güçten düşme durumlarında adenovirus’den şüphelenilebilir. Virüsün vücuda girmesini takiben bütün bu belirtiler, 1 gün gibi kısa bir sürede hepsi birlikte ortaya çıkabilir.
TEŞHİS VE BULAŞMA ŞEKLİ Hastalığın kesin teşhisi kan analizleri yolu ile olur. Hasta güvercinlerde akıtılan salyalar ve çıkartılan dışkı hastalık mikrobunu taşır. Mikrop taşıyan bu atıkların kuruyup toz haline gelmesi ve bu tozun sağlıklı kuşlar tarafından solunması bulaşım yollarından biridir( bunu engellemek amacıyla kümes temizlenirken toz kalkmasını engellemek amacıyla sprey yardımıyla kümes nemlendirilebilir). Aynı şekilde mikrobun yemlere ve suluklara bulaşması yolu ile de mikrop alınmaktadır. Hastalıktan korunabilmek için genel hijyen ve temizlik koşullarına dikkat edilmesi çok önemlidir.
TEDAVİSİ VE KULLANILABİLECEK İLAÇLAR Adenovirus için geliştirilmiş etkin bir tedavi yöntemi yoktur (Etken virüs olduğundan antibiyotikler etkisiz kalmakla beraber sadce viral enfeksiyon sonucu organ ve dokularda oluşabilecek BAKTERİYEL hastalıkları önlemek amacıyla kullanılır)… Yapılacak iş, kuşun doğal savunma mekanizmasını harekete geçirmeye çalışmaktır. Vitamin takviyeleri olumlu sonuç verir. Varsa yan hastalıkların tedavisine çalışılmalıdır.Prebiyotik desteği olmazsa olmaz bozulan bağırsak florasını yeniden yerine koymak amacıyla 1 kg yem 1 yemek kaşığı kefir koyulabilir. Dsteklemek amacıyla sularına bal yada tahin koyulması çok faydalı olacaktır. Böylece kuşun güç kazanmasına yardımcı olabiliriz. Yurtdışında bu hastalıkta kuşun direncini artırmak için kullanılan Ecocure adlı bir ilaç bulunmaktadır.
Hastalığı tedavi etmemekle birlikte kuşun doğal savunma mekanizmasını harekete geçirerek kuşun direncini yükseltir ve hastalıkla mücadele edebilmesini sağlar. Oropharma ilaç firmasının bir üretimi olup bir litre suya 2 kapsül karıştırılarak kullanılır. Yurdumuzda bu konuda üretilmiş bir ilaç bulunmamaktadır. Ancak BACTRİM ŞURUP kullanılabilir adeno extra mıx ile aynı içeriğe sahip ve orjinallik bakımından daha güvenilirdir .

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: