Rastgele Yazı

DENİZLİ YERLİSİ (DOLAPÇI)

DENİZLİ YERLİSİ (DOLAPÇI)

DENİZLİ YERLİSİ

Doğada hem insanlarda hemde hayvanlarda yaygın olarak görülen genetik bir bozukluk olan ALBİNO’ya dikkat çekmek istiyorum.Her ırkın beyazının muhakkak olduğu yaşantıda Dolapçının neden beyazı olmaz deniliyor.7 kuşaktan gerçek anlamda 2 tane zenciden bembeyaz bir çocuk dünyaya gelebilir.Damarından yüzde yüz emin olduğumuz bir sütbeyaz Dolapçı ile Kırmızı bir Dolapçıdan altınbaş kostümde Dolapçılar alabiliyor isek yamalı Dolapçı alabilme ihtimalimizde oldukça yüksektir.

Dönek kuşu bu günkü versiyonu ile (akbaş) yok iken dolapçı kuşu Isparta,Denizli,Burdur semalarında uçuyordu.Bakın yok iken diyorum ama Beyazların geçmişi akbaş kostümdeki Döneklerin girişinden daha önceye dayanıyor Ortaya konulan veriler bunu gösteriyor.

Bir çok yetiştirici arkadaşımız Dolapçının Dönek türevi olduğunu söylemekte böyle bir durum söz konusu ise Beyazların Dönek kırması olduğu iddiası biraz saçma gelmiyormu sizlere ?

Karaçil veya akçil kostümdeki bir kuşa baktığımızda üzerinde siyah ve beyaz renklerin mevcut olduğunu görebiliyoruz öyle değil mi ? Çil kostümdeki Dolapçılarımızın içersinde arap varmıdır ? pekala vardır ancak benim şahsi düşünceme göre Arap kuşlarda Dolapçı değildir.Şimdi doğal olarak böyle bir saçmalık olurmu arap kuş dolapçı değildir denilebilirmi diyeceksiniz.Peki o zaman siyah ve beyaz rengin toplamı Çil ise ve bu Çil kuş Dolapçı olarak adlandırılıyor ise Çil kostümdeki Dolapçıdan beyaz rengi çıkardığımızda sadece Arap renk kalıyor ise ve biz bu kuşa sadece rengine bakarak Dolapçı değil diyemiyorsak neden ? Çil Kostümdeki Dolapçıdan Arap rengi çıkardığımızda sadece Beyaz renk kaldığında rengine bakarak Dolapçı değil diyebiliyoruz?

Şuan hepimizin kümesindeki kuşlar hali hazırda olan renklerin ıslahı değilmidir ? Yıllar önce dedelerimizin zevklerine isteklerine göre ıslah edip ortaya çıkardığı desenleri benzer olanlarını bir birine vurarak devam edip gitmiyormuyuz? Beyaz Dolapçı yoktur diyerek Çil damarlarını oturtan eski ustalarımıza haksızlık ediyoruz.Şu anki kuşlardan beyaz çıkarmak yamalı çıkarmak her zaman için mümkündür.Bu işin en zor olan yanı beyazdan, düz renk (çil geni taşımıyan) kuşlardan çil çıkarmaktır. Beyazı kontrol edemezsin çünkü her eşleşmeden çıkan yavrulardan Martı çiller çıkmaya başlar. Parçalı alalar çıkar. Çilleri kaybetmemek için bazı eşleşmelere son verirsin.

Dedelerimiz bir zamanlar Selanikler getirmiş ve Dolapçılarla kırmış peki sonuç ne olmuş koskocaman bir hüsran.Gelen Selaniklerinde geneli beyaz ve yamalı gibi kuşlarmış o yüzden bu kuşlara herkesin temkinli bir şekilde bakması gerçekten çok normal.Bu korkuyla her gördüğün beyaza bu Selanik demek de bir o kadar yanlış değilmidir sizce.Bunun tersi olarak gördüğümüz her çil kostümdeki kuşa da Dolapçı demek gibi.

Denizli yerlilerinin birde özelliklerine değinmek istiyorum.Dik duruşlu uzun gövde , kısa bacaklar düz yürüyüş 14-16 kuyruk sayısı ,genişce duran ters v şeklinde kuyruk ve kesinlikle kuyruküstü yağ bezesiz. Eğer çekinik beyaz taşıyorlarsa gözler gölgeli siyah olacaktır. Beyaza neden olan diğer durumlarda göz rengi açık renk olacaktır.

Bu özelliklerin dışında basık, geniş gövdeli, uzun bacaklı, iri ayak pullu ,orta büyüklükte çevresi beyaz gözlü, paytak yürüyüşlü ayrıca yaması kafadan akbaşlardaki kesme olan, boynunda halka oluşan, kuyruk üzerinde kemer olan ve genellikle akbaşlar gibi kayıkta gezen yamalı ve beyazlara tereddüt ile yaklaşılır ve bunların çoğunluğunun akbaşlarla kırılarak yamalılar alındığı bir gerçektir.Denizliye özgü olan bu ırkımıza Dolapçı adlandırması yapılmaktadır yörenin tercihine göre yetiştirilip zevkle üretilmektedir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: