Rastgele Yazı

MAKEDON DÖNEKLERİ

MAKEDON DÖNEKLERİ

Bu bölümde makedon döneklerinin isimlerindeki ve renklerindeki en temel dönekler tanıtılacak.Onlar bitola ve kalkandelen bölgelerinden gelmektedirler.Bu güvercinlerin göz renkleri açık ayakları üzerinde paça tozluk olmamalı temizdir.Kuyruklar biraz uzun ve açık en aza 14 en fazla 18 kuyruk olmalıdır.Bu kuşların saflığını korumak için aynı renkten üretilmelidir ancak bazı üçüncü renkler iki değişik renk oluşturmak için kullanılabilir.Bitola ve kalkandelen kuşları büyük,güçlü ve havada sinek yüksekliğinde uzun süre kalabilirler.Belirli bir sinyal aldıklarında (kırık-pırıltı) açık kanatlar ile kendi ekseni etrafında büyük bir hız ve hassasiyet ile dönerler.Biz bu sayfada her ne kadar hassasiyetle döneklerin standartlarını asgari biçimde yazsakta makedonya meraklısı bir çok yetiştirici her bir kuş ve her bir tüy için açıklama yaparsa sakın şaşırmayın.

Akuruk
Akuruk büyük renk kontrast olan bir güvercin! Siyah bir vücudu ve beyaz bir kuyruğu var ve siyah ve beyaz tüylü karışım temiz ve keskin olmalı. Bazı kuşların dizleri üzerinde beyaz tüyleri vardır ve bu hoş olacak ama çekici.

AKKUYRUK
Akkuyruklar büyük bir renk kontrastli güvercinlerdir.Siyah bir gövde ve siyah-beyaz tüylerin karışımı temiz ve keskin olmalıdır.Kuyruk altı kapağı temiz ve keskin olmalıdır kuyruklar hafifçe açıktır,bazılarının diz etrafında hafifçe beyaz tüyler tolere edilsede (don) arzu edilmeyen bir durumdur.

Al
Al, beyaz kuyruklu, beyaz gaga ve berrak gözleri olan güzel ve zengin bir güvercin. Al ‘ ı incelerken, sırt, mide ve bacak arasında eşit renkte olacak. Diz beyaz tüy ya da başka bir renk olmamalı. Alt hattı hattı, kırmızı ve beyaz tüyleri karışım temiz ve keskin olmalıdır.

KIRMIZI
Kırmızı beyaz bir kuyruk beyaz gaga ve göze hoş gelmeyen hiçbirşeyin olmaması zengin bir kırmızı ile beyazın bütünleşmesi bacak arasında rengin vücudundaki renk tonu ile eşit olması diz üzerinde beyaz tüyler ve vücudunda başka renkler bulunmamalıdır.Kuyruk altı kapağının temiz beyaz ve keskin olması gerekmektedir
ALSHESHKA
Alsheshka ‘ lar bir tür al varyasyon, wing inci benzeyen kanat kalkanlar beyaz tüyleri.

KIRMIZIÇİL
Kırmızıçillerin kanat kalkanları üzerinde inci gibi beyaz tüyler bulunmalıdır.Kanat üzerinde sadece beyaz tüyler bulunan kırmızı değişimli bir renk türüdür.

Altanbash
Chil (altanbash), kafa -, kulakları, sakal ve biraz biraz. Genç kuşlar, ilk deri deri kadar hafif kırmızı, ama eninde sonunda kırmızıya değişiklik. Bazı kırmızı tüyler kanatları ve geri geri. Ama yaşlanma eninde sonunda yok olur. Bir chil, kırmızı kırmızı-geliştirmek için bir alsheshka ile olabileceği. Böyle bir kombinasyon güzel soyunu ilgili hikayeler duymuştum.

ALTINBAŞ
Altınbaşların baş,kulak ve göğüs üzerinde hafif yanar döner kırmızı ve beyaz tüyler bulunmaktadır.Genç kuşlar ilk tüy dökümüne kadar açık kırmızı olurlar tüyden sonra beyaz kırmızı olarak değişeceklerdir.Bazılarında kanat üzerlerinde kırmızı tüyler görülsede bu tüyler yaşlanma sonunda kaybolacaktır.Bir altınbaşı kırmızı rengini zenginleştirmek için zengin kırmızı renklerle evlendirebilirsiniz.Böyle eşlemeler sonucunda güzel yavrular alındığı hikayelerini duydum.

Dostum
Dostum, kırmızı kontrol edildi ve eşit renkli, kanatları daha hafif çek. Kuyruk koyu kül-kırmızı ya da mavimsi ve başka renk yasak.

PAL-DAĞLI
Kanatlarında eşit kırmızılıklar bulunan kuruk kül-kırmızı ve mavi (gök) olan renklerdir.

PALSHESHKA
Palsheshka, Beyaz ‘ ın vücuda ve kanat kalkanlar yayıldı izin verilen bir dostum. Ama kuyruk, dostum kırmızı ya da mavi rengi devam. Kanatlar ve kuyruk “Temiz” olursa kalitesi daha yüksektir.

DAĞLIÇİL
Dağlıçillerde beyaz bir gövde ve kalkanlar kanat üzerine yayılmaktadır ancak kuyruklar pal-kırmızı ve mavimsi olmalıdır kanat ve kuyruk renkleri temiz ise güvercinin kalitesi yükselmektedir.

Chakal
Chakal, beyaz, göğüs, sırt ya da mide, ama kuyruk değil. Kuyruk, vücudun geri kalan kısmı gibi zengin kırmızı rengine sahip olmalı. Bir Chakal, beyaz bir kuş ile çift bir chivovliya üretir.

ÇAKAL
Kanatlarda bulunan beyazlıklara (gama-bıçak) izin verilir koyu zengin kırmızı çakalların göğüs,sırt yada midesinde beyaz noktalar olabilir ancak kuyruk vücudun diğer rengi gibi zengin kırmızı olmalıdır.Belirli bir beyaz ile eşleştirilen çakaldan kırmızı kafa kuyruk Chivovliya üretmek mümkündür.

Alchakal
Beden beyaz ama kafa, boyun ve göğüs kırmızı, ilginç olan şey genç kuşlar ilk deri kadar kırmızı, ama tam berraklık tam 2-3 yaş olgunluk elde.

KIRMIZI ÇAKAL
Vücut beyazdır ama baş,boyun ve göğüs kırmızıdır ilk tüy dökümüne kadar genç kuşlar kırmızıdır sonra ilginç şekilde renkler değişir tam netlik 2-3 yaşında olur.

Görüşürüz
Görüşürüz, koyu renk, siyah bir güvercin siyah, geeenish, boyun ve göğsünde mavimsi boyama. Biraz daha görüşürüz, bir aladza ortaya için özel bir beyaz ile çift. Bir görüşürüz, beyazlık azalt ve sheshka soyunu doğru desen devam için bir sheshka çift.

SİYAH-ARAP
Siyahların boyun ve göğüsleri karanlık ve geniştir boyunlarındaki lacivert yanar döner tonlar sanki boyanmış gibi etkileyici ve göze batan bir tondadır siyah güvercinlerin bazıları aladza (kafa kuyruk) üretmek için özel bir beyaz ile eşleştirilebilir,ayrıca siyahlar Sheshkalardaki beyaz tonları azaltmak ve doğru deseni alabilmek için sheshkalarla eş edilebilir.
SHESHKA
Sheshka, görüşürüz etrafta ve kanat kalkanlar üzerinde beyaz görüşürüz bir varyasyon.

KARAÇİL
Karaçillerin gaga-burundan baş ve kanat kalkanlarından siyahın üzerine serpilen beyaz değişimleri bulunur.

Dolapçı güvercini besleyen ve beslemeye başlayacak olan arkadaşlar makedon dönekleri ve Dolapçı arasında ayırt edilemeyecek bir şekilde vücut ve kuyruk yapısı vardır en önemlisi kesinlikle ayırması mümkün olmayan renk tonlamaları ve dolapçıda bulunan altınbaş,pal,siyah,kırmızı çakal v.s gibi adlandırmalar mevcuttur,zamanla evrim geçirmiş ve türkiyeden gitmiş olan bu kuşlar yetiştirici zevklerine göre bugünkü performansları ile bazı farklılıklar göstermektedirler,elimize makedon döneği geçtiğinde dolapçıdan nasıl ayırt edebiliriz ? öncelikle kuyruk sayıları,yürüyüş,kafa ve göz yapılarından hatta en önemlisi havadaki uçuş stili ve oyun tarzından ayırabilmeliyiz bilinçsiz şekilde Dolapçı ile benzerliği bulunan makedon döneklerini eşlemek bizlerin tamamı ile hayal kırıklığına uğramamıza sebeb olacaktır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: