Rastgele Yazı

Oyun Kuşu Soy Aktarımı

Oyun Kuşu Soy Aktarımı

Güvercinlerde soy aktarımı bir önceki neslin özelliklerini bir sonraki nesle aktarımıdır. Bunu araştıran bilim dalı kalıtım bilimi olarak adlandırılır. Bu sadece güvercinler için değil tüm canlılar için geçerli bir tanımdır.
Biz güvercin severlerde bu yolla güvercinlerimizden yavrular elde ederiz. Türünün en iyi özelliklerine sahip güvercinleri elde etmek için uğraş veririz. Şimdi bu yazıda bu konu hakkında oyun kuşu soy aktarımından biraz söz etmek istiyorum.
1)Soy içi eşleştirme
Bu tür eşleştirmeler anne-yavru, baba-yavru, büyük-küçük kardeş, kuzenler vb. Durumlardaki eşleştirmelerdir. Böylelikle süre gelen soyun oyun özelliklerini korumak ve daha fazla performans almamızı sağlar fakat bu tür soy aktarımı yapacağımız zaman mutlaka her alınan yavrunun uçurulup izlenmesi ve geçer not alındıktan sonra aynı soydan gelen diğer bir bireyle eş edilmeli böylelikle elinizdeki soy bozulmamış başka soyla kırılmamış olur.
2)Kan katma
Bu soy aktarımında ise elinizdeki iyi nitelikli kuşların eksik olan özelliklerini tamamlayabilirsiniz örneğin; elinizdeki soy üst düzey oyun yapan uzun seferleri (fişekli) bol taklalı kuşlar fakat taban taklası konusunda sorunları var ve taban takla özelliğini katmak istiyorsanız iyi nitelikteki taban taklalı bilindik soydan kuşları kendi güvercinlerinizle eş ederek bu özelliği onlara enjekte edebilirsiniz. Fakat şuna dikkat edilmelidir bu özellik hemen birden bire kendi soyunuza aktarılamaya bilir bunu aldığınız yavrulara da uygulayarak bu özelliğin aktarılma sürecini biraz daha hızlandırabilirsiniz.
3)Melezleme
Eğer melezleme yöntemi ile kendinize ait bir soy elde etmek istiyorsanız işiniz biraz daha zor olacaktır çünkü artık siz iyi nitelikte bir soy değil iyi nitelikte en az 2 3 soya ait bireylere ihtiyacınız olacaktır. Böylelikle aldığınız yavruların eksik yönlerine göre dilediğiniz gibi elinizdeki diğer soylardan melezleme yapabilir ve özellik aktarımı yapabilirsiniz.
Bunlar bu konu hakkında benim kendi görüşlerimdir sizde kendi görüş ve fikirlerinizi yazarak bizlere katkıda bulunur hem de biraz daha bilgi edinmemize yardımcı olabilirsiniz
Gökhan ŞAHİN

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: