Rastgele Yazı

OYUN KUŞU UÇUM EĞİTİMİ

OYUN KUŞU UÇUM EĞİTİMİ

Oyun Kuşu Uçum Eğitimi
Oyun kuşuna gönül veren herkes iyi uçan ve görevini iyi yerine getiren kuşlara sahip olmak ister. Şimdi elimizde iyi nitelikteki oyun kuşlarının yavrularının uçurulmaları hakkında birkaç anekdot aktarmak istiyorum.
Yavru kuşlar yumurtadan çıktıktan ortalama 60-70 gün sonra uçuma hazır hale gelirler. Burada bize düşen kuşları uçurmaya başlamadan önce kuşların sağlıklı olup olmadıklarından emin olmak bunu ben kendi özelimde şu şekilde yapıyorum uçum çağına gelen yavruları tek tek alıp kümese 10-15 metre mesafeden yerdeki kuşları görecek şekilde kendi boyumun yüksekliğinden salıyorum kümes önüne uçmaya başlayan yavruyu izleyerek kuşta bir aksama var mı yok mu kontrol ettikten sonra uçurma işlemine geçiyorum.
Yavrular ilk uçuşlarında hiçbir zaman tek yada uçmaya yeni başlamış kuşlarla uçurmayıp eke dediğimiz birkaç oyunsuz ve çevreyi iyi bilen kuşlarla birlikte uçurmalıyız. Bunun nedeni ise ilk defa hava gören yavrular heyecanlı olup yönlerini şaşırabilirler. Yavruların uçurulduğu eke kuşların oyunsuz olması onların pırıltıya daha çabuk tepki vererek yere inmelerinden dolayı uçan kuşlara daha hakim olmanızı sağlar. Böylelikle istediğiniz zaman yavruları kümesinizin önüne indirebilirsiniz.
Yavrularımızın ilk uçumları çok önemlidir. O yüzden havadayken çok dikkatli takip edilmeli ve yorulduklarını hissettiğimiz an alttan pırıltı vermek suretiyle onların inmesini sağlamamız lazım aksi takdirde yavrular başka yerlere çatılar veya etraftaki yüksek yerlere atarlar buda istenmeyen bir davranış oluşturur yavrularda. Bunda da uçum ekibimizdeki eke kuşların oyunsuz direk inebilen kuşların onlara öncülük etmeleri çok etkili olacaktır.
Yavrular ilk başlarda günde 2 defa uçurmalıyız. Bu şekilde kanatlarının sağlamlaşmasını ve hava hakimiyetinin artmasını sağlayabiliriz. Ortalama bir hafta içerisinde tamamen hazır hale gelmiş olacaklardır. Daha sonraki süreçte günde en az 4 defa uçurulmalıdır ki takla atma sürecine bir an önce geçsinler uçurduğumuz yavrular önce bel kırma olarak tabir edilen yarım takla tarzındaki hareketleri deneye deneye takla atmayı başarırlar ve daha sonraki süreçte uçarken taklalar atarak gezinmeye devam ederler kuşalar taklayı çevirmeye başladıktan bir kaç gün sonra yavaş yavaş yukarı doğru yarım fişekler halinde yükselerek takla atmaya başlarlar.
Daha sonra bu fişeklerin mesafesi uzar ve kuşlar daha çok havada kalmaya başlarlar, artık alttan gelen pırıltıya ilk zamanlarda olduğu kadar tepki göstermezler (aldırış etmezler) ve aşırı yüksek uçma hevesi başlar ve gruptan ayrılarak tek uçmaya ve daha geniş uçarak gezeme eylemini yaparlar bu süreçte fişekler uzar ve sıklaşır. Bazı kuşlar bu dönemden önce sıkı dediğimiz süreçten geçerler bu dönemde ki kuşlar havada aralıksız taklalar atarlar bu tür kuşlar bence tek uçurulmalı ve uçurma olayı sıklaştırılmalı yeterince uçurulmayan kuşlar sıktan çıkamazlar ve bir süre sonra takladan uçamaz hale gelirler o yüzden sıktaki kuşlar çokça uçurulmalıdırlar sıktan çıkmaya başlayan kuşlar havada kısa aralıklarla kanat çırparak uçma eğilimine geçerler ve fişek dediğimiz olayı yapmaya başlarlar kısa aralıklarla daha sonra bol fişekli bir şekilde uçarak geçer.

Bu olayların tümünden sonra kuşlarımız kümesin olduğu yere doğru dalışlar yaparak sefer dediğimiz oyunu sergilemeye başlarlar ki bence en önemli noktalardan biriside burada seyise düşer bunu yapmaya başlayan kuşu bundan sonraki uçuşlarda seyis tek uçurmalıdır. Kuş tek uçurulmadığı takdirde diğer kuşlarla uçmaya kendini kaptırıp oyununu yapmayabilir. Teke alınan kuşlar oyununun tam olarak benimseyene kadar günde 2 defa oyununu tam olarak kavradıktan sonra gün 1 defa düzenli bir şekilde uçurulmalıdır.
# Kuşlar Uçurulmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekilenler #
*Kuşları elle havaya atarak değil yerden kaldırma suretiyle uçurmalıyız.
*Uçuracağımız kuşları uçurmadan önce elimize alıp kuşun herhangi bir yerinde bir problem olup olmadığını (kanat, ayak, kuyruk vs.) kontrol etmeliyiz.
*Uçurulacak kuşlar kümes dışına çıkarılıp ez az 5 dakika gözlemlenmelidir. Sağlık durumları keyifli mi halsiz mi vb. Gözden geçirilmeli.
*Kuşlar uçurulmadan önce hava durumu göz önünde bulundurulmalıdır.
*Uçurulacak kuşlara uçum öncesi yem vermemeliyiz dolu kursakla kuş rahat uçamaz ve görevini yerine getirirken zorlanır
*Uçumdan inen kuşlara hemen yem su verilmemelidir dinlendikten sonra yem ve su verilmedir uçma işinden sonra kuşların kap atışları ve nabız atışları cok fazla olduğu için yem ve su çatlamalarına neden olabilir.
*Kuşlarımızın uçuş saatlerini her zaman birbirine yakın olmalıdır hep aynı saatlerde uçmaları daha iyi performans vermelerini sağlar.
Bu konuda benim aktaracaklarım bunlar görüş ve düşüncelerinizle bize katkıda bulunabilir bizimde bilmediğimiz noktalar hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.
Gökhan ŞAHİN

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: