Rastgele Yazı

KANARYA

KANARYA

KANARYANIN ÖZELLİKLERİ
 

Bütün dünyaya yayılmış bir kafes kuşudur. Süs ve sesi için beslenir. serçe iriliğinde olup, evcilleri sarı renktedir. Boyları 13 cm. civarındadır. Yabanilerin sırtı gri çizgili zeytin yeşilidir, karnı sarımtrak yeşildir. Dişilerin renkleri daha soluktur. Yabani kanaryaların sesi daha etkileyici ve kuvvetli olduğu halde, kafes kanaryaları kadar değişken değildir. Evcillerin renkleri, esaret hayatının etkisi ile sarıya dönüşür. Nadir olarak beyaz ve kırmızımsı olanları da vardır. kanaryaların bir çok türü bulunur.Kafeste yaşayanlar, tohum ve çörek otu, şalgam tohumu, yumurta sarısı, özel mama, marul, elma ve gibi taze bitkiyle beslenirlerKüçük sürüler halinde etrafı ağaçlarla çevrili göl, dere gibi su kenarlarında yaşarlar.

ERKEK ve DİŞİ KANARYALARIN ÖZELLİKLERİ

Yavru kanaryaların dişi ve erkeklerinin ayırt edilmeleri zordur. Bariz olarak ayırt edilebilmesi için 8-10 aylık olmalıdır. Daha önce bu tespitin yapılabilmesi için kanaryacılık üzerinde iyi bir bilgi sahibi olmak gereklidir.

Yavrular yuvada iken, dişi veya erkekliğini bazı farklar ile az çok anlamak mümkündür. Dişi yavru meraklıdır. Başını yuvadan dışarı çıkarır etrafı gözetler. Erkek yavru ise genellikle yuvanın içerisinde saklanır.

Dişi kanarya, çiftleşme zamanlarındaki kesik kesik ve boğazı şişmeksizin ötüşleri hariç, diğer zamanlarda ötmezler. Erkek kanarya ise ötücüdür. Yavru erkek kanaryalar ilk tüy değişiminden sonra 6 haftalık iken, sürekli ve değişik nağmelerle öter ve hatta bu ötüş yemini kendi kendine yemeğe başladığı zaman yani 24 günlük iken belli olabilir.

Erkek kanaryaların gözleri yuvarlak, dişi kanaryaların ise hafif elips şeklindedir. Erkek kanaryanın başı daha yuvarlak ve daha büyüktür. Gaga, göz çevresindeki ve boğazındaki tüyleri daha parlaktır. Dişiye nazaran hareketleri daha canlıdır ve daha az ürkektir. Dişinin başı yassı ve daha küçüktür.

Dişi ve erkek kanaryaların cinsiyet ayrımı

Erkek kanaryanın karın tüyleri üflendiği zaman tüylerle kaplı bir çıkıntı “Erkeklik organı” görülür. İlk baharda erkek kanaryanın kıç kısmı daha sivrice ve karın hizasında aşağıya doğru sarkıktır.

Dişi kanaryanın ise yuvarlakça ve vücudu boyunca düz devam eder ve açık renkli olur.

Kanaryalar dostane evcil kuşlardır. İnsanlar onları genellikle otüşleri, renkleri ve türleri ile bilirler. Doğada ve tutsak olarak yaşarlar. Bir çok insan kanaryaları evcil hayavan olarak besler. Kanarya genellikle 12-20 cm uzunluğunda bir kuştur. Parlak tüyleri vardır. Genellikle Sarı-yeşil  ve portakal veya kızıl gölgeli renkleri vardır. Kanaryanın ömrü kuşuna göre değişir. Buna karşın bir dişinin ortalama yaşam  süresi 5-6 yıldır. Erkekleri daha uzun yaşarlar. Erkek bir kanarya 10 yıla kadar yaşayabilir. Doğa düzünelerce türde kanarya yaşar. Buna karşın 3 temel evcil kanarya turu bulunur.: Renkli kanarya, Ötücü kanarya ve Tip kanarya. İnsanlar güzel renkleri için  Renkli kanarya ve sesleri için ötücü kanarya beslerler. Bazı insanlar farklı karakterleri ve görünüşleri  için Tip kanarya beslerler. Evcil kanaryalar kuş yemi, özel kanarya yemi, meyve , sebze ve özel vitaminle beslenirler. Kanaryalar için en önemli şey sudur. Çünkü bir kanarya 24 saatden fazla susuz yaşayamaz. Bütün evcil kanaryalar kuş kafeslerinde yaşarlar. Bununla birlikte, bazı kanarya sahipleri kuşlarının kafes dışında uçmalarına izin verirler. Ama onların hepsi evcil ve eğitilmiş kanaryalardır. Kanaryaların çiftleşme sezonu baharın gelmesi ile başlar. Dişi en az 1 yaşında erkek ise 5 yaşından fazla olamamalıdır. Dişi ve erkek kanaryanın her ikisi de sağlıklık olmalıdır ve bir yumurtlama kutusuna ihtiyaçları vardır. Çünkü dişi kanarya yumurtalarını bu yumurtlama kutusuna bırakır. Çiftleştikten sonra , dişi kanarya yumurtlama kutusuna iki ila altı adet yumurta bırakır. Yavurlar 13-14 gün sonra yurmutadan çıkar. Yavrular doğduklarında gözleri kapalıdır ve tüyleri yoktur. 3 hafta sonra tüyleri olur. Altı hafta sonra bağımsız olurlar yem ve yeyebilirler, ve anneleri tekrar çiftleşebilir

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: