Rastgele Yazı

ANADOLU ÇEMBER DÖVÜCÜ GÜVERCİN

ANADOLU ÇEMBER DÖVÜCÜ GÜVERCİN

 


ANADOLU CEMBER DÖVÜCÜ GÜVERCİN

Anadolu Çember Dövücü güvercini Anatolian Ringbeater isimleriyle dünyada tanılır.Dünya çapında çok fazla bilinmeyen bür türdür. Trabzon, Bayburt, Gümüşhane ve Erzincan bölgerinde daha çok raslanılabilir bir cinstir.Bu bölgelerde de az sayıda yetiştirici bulunmaktadır.Bu ırk dünyaya türkiye sayesinde yayılmakla birlikte bayburt cinsi ırkla birbiriyle arkabadırlar.

Çember dövücülüğün anlamı erkek kuşların dişelere yerde yaptığı cinsel gösteri şeklidir.Bu hareket genellikle erkek güvercin tarafından yapılır.Yerden en fazla 100 cm yükselerek hareketlerini yaparlar. Uçuş özelliği olan bir güvercin türü değildir.Havadayken bazen 4 veya 5 turluk harekjetler yaparak değerlerini arttırırlar.

RENKLER
En çok tutulan renkler; gri kahverengi kemerli (her bir kanat üzerinde dikey olarak iki tane), gri siyah kemerli (“kayapa” denilen bu güvercinlerde gaga siyahtır), koyu kahverengi gri kemerli, arap, arap morlu ve limon rengidir.
Beyaz, siyah-beyaz, kahverengi-beyaz ve bunlar gibi karışık renkler tercih edilmemektedir (kuyruk ortasındaki beyazlar ve göğüs önünde “yıldız” denilen beyazlıklar makbuldür.)
Daha az tercih edilen renkler; kırmızı (kemersiz) ve parklarda bulunan güvercin rengidir (halk arasında ismi islidir)

GÖZ RENGİ
Sarı, beyaz ve daha az olarak kırmızı ve siyah.

GAGA RENGİ
Beyaz (mum gaga), sarı veya kahverengiye yakın renklerdir. siyah gagalı kuşlar tercih edilmezler. Gaga yapılari ne çok uzun nede çok kısa olmalıdır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: