Rastgele Yazı

BÜLBÜL KUŞU

BÜLBÜL KUŞU

Bülbülün özellikleri nelerdir?

Boyu 16,5 cm, ağırlığı ise 21 gram kadar olan bir kuştur. Kızılkuyruk kuşuna benzese de, kuyruğunun ortası ve bacakları onlar gibi koyu renge sahip değildir. Kuyruk sokumu ve sırtında ki tüyler kızıla çalan kahverengi, altındaki tüyler uçuk nohudi renktedir. Boğaz kısımları soluk renklere sahiptir. Erişkin kuşlarda silik renkte göğüslük kısmı bulunur. Kahverengi başının üzerinde siyah renkte iri gözlere sahip olan bülbülün kaşları kır rengine sahiptir. Orta Asya’daki türlerinde kaşlarında bulunan şerit belirsizdir. Dişisi ve erkeği birbirine benzeyen bir kuştur. Sadece kanat boyları erkeklerin biraz daha uzundur. Kuşların ilk kışlarındaki göz çeperlerindeki benekler yetişkinlerden daha siliktir. Baharda ise benekler silinerek, düz bir renk alır. Eylül ayında yetişkinler gibi olurlar. Ardıç bülbülü ile benzerlik gösterirler. Geniş bir alana yayılmış olarak yaşayan göçmen kuşlar arasında yer alırlar. Bitkilere ve fidanlara zarar veren böceklerle beslenmektedir. Canlılar arasında Alaca Baykuş düşmanları olarak bilinir.

180-260 arasında farklı ötüş çeşitleri bulunmaktadır. Çiftleşme döneminde erkekler ötüşlerini değiştirerek, dişiler kuluçkaya yatana kadar geceleri ötmezler. Yaşlı olan erkekler, gençlere göre daha fazla çiftleşirler. Ötüşleri çiftleşme döneminde fiziki kondisyonu gösterdiğinden, oldukça önemlidir. Dişiler buna göre eş seçimi yaparlar. Güzel öten erkeklerin eş bulma şansları daha fazladır. Bir erkek kuş, çiftleşme döneminde sadece bir dişiyle çiftleşerek, onunla birlikte kalır. Mayıs ayının ortaları çiftleşme dönemleridir. Yuvayı dişi kuş, topladığı çalılarla yapar.  Yavrular bir yaşında ergenliğe ulaşır. Ortalama ömürleri 1-5 yıl arasındadır.

Bülbülün yaşam alanları neresidir?

Kendisine yaşamak için, ılıman yerleri seçen kuşlar, fundalıklarda, genç ağaçların olduğu ormanlarda yaşamayı seçer. Buralarda yaşam yırtıcı kuşlardan korunmalarına yardımcı olur. Yaşam alanlarının özellikleri Almanya Ren bölgesi için aşağıdaki koşullar olarak tespit edilmiştir.

  • Deniz seviyesinden 200 metre yukarıda
  • Kuraklık özelliği 0,35’in altında olan alanlar
  • Yılda 750 mm’den daha az yağış olan yerlerde
  • Hava sıcaklığının ortalama 25 derece olduğu bölgelerde
  • Büyüme dönemlerinde havanın 14 derecenin  üstünde olduğu yerlerde
  • Kapalı katlara sahip olmayan meşcerelerde
  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: