Rastgele Yazı

KAYA GÜVERCİNİ

KAYA GÜVERCİNİ

KAYA GÜVERCİNİ (Columbae livia)
Dünya’da en yaygın olan güvercin türüdür. Şehirlerde, özellikle cami çevrelerinde kalabalık sayıda gördüğümüz bu kuş doğada kaya kovuklarına, şehirlerde ise, yuva yapmaya uygun ve insan elinin ulaşamayacağı her yere yuva yapabilir.
Rengi acıktan koyuya mavi-gri olan bu kuşun gagası siyahtır. Kanat üzerinde enine belirgin siyah iki şerit bulunur. Kuyruk teleklerinin de ucunda siyah bir şerit bulunur. Ayaklar kırmızı-siyah, tırnaklar siyahtır. Göz koyu portakal rengindedir. Altı aylık cıvarında eşeysel olgunluğa ulaşan bu kuşlarda eşlerin bağlılığı ömür boyudur. Kuluçka süresi 18 gün, yavruların yeme düşme süreleri ortalama 24 gündür.
EVCİL GÜVERCİN (Columbae domestica)
Darwin dahil birçok araştırmacı evcil güvercinin atasının kaya güvercini olduğunu ileri sürmektedirler. Yine tanınmış diğer bir kesim araştırmacı ve ornitologlar (kuş bilimci) ise evcil güvercinin 2 veya 4 tür yabani güvercin türünün melezlenmesinden köken aldığını bildirmektedirler.
Evcil güvercinin tüm dünyaya yayılmış çok farklı renk, yapı ve büyüklükte 800 cıvarında farklı ırkı bulunmaktadır. Değişikliği sevmemeleri ve yön bulmadaki ustalıkları onların belli yerlere kolayca alışmalarını sağlamaktadır. Bu özellikleri nedeniyle insanlar tarafından sevilimektedirler. Çeşitli ırklar güvercinseverler tarafından farklı özellikleri nedeniyle yetiştirilmektedirler. Kimi güzel görünümleri, kimileri uçarken gösterdikleri yetenekleri nedeniyle , kimileri ise sürat yarışmaları için yetiştirilmektedirler..

  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: