Rastgele Yazı

KARA MÜSEVVET GÜVERCİN

KARA MÜSEVVET GÜVERCİN

MÜSEVVET GÜVERCİN

Müsevvet güvercinler filo güvercinleri arasında en çok besin tüketen bir güvercin türüdür . Diğer çeşitlerde bir farklı daha asil olması duruşuyla uçuş şekilleriyle tam olarak karizmatik bir güvercin görüntüsü veriyor . Gaga yapısı diğer güvercinlere nazaran biraz daha eğiktir.Renk olarak simsiyah bir renge hakimdir göz çevri kırmızı içleri ise siyahtır.

Ayak bölgesi paçasız kırmızıdır.Kuyruk bölümünde “V”şeklinde beyaz renk hakimdir . Gögüsü dik ve öndedir.Gaga üzerinde beyaz bir tepe hakimdir.Yuvasına çok bağlı bir güvercindir gökyüzüne doğru bıraktığınızda birden yükselir ve uzun süre uçabilir yorulduğunda şaşırmadan yuvasını bulabilir.Türkiye’de bölgesel olarak Güneydoğu Anadolu tarafında yetişmektedir.

 

1 * Fizik : Müsevet ırkının boyun uzunluğu ile ayak kısmı uzunluğu arasında aşırı şekilde fark olmamasıdır.(Göze düzgün görünecek) Boynu ince çeşitleri olduğu gibi kalın tiplileride mevcuttur. Mümkün olduğu kadar dik ve boylu olacak.

2 * Kağ : Bu ırkımızda Kağ önemlidir. ideal bir Kağ; tam belirgin, gölgesiz, ne çok kalın nede çok ince, surata tam oturmuş olmalıdır. Bu özellik müsevette mutlaka olmalıdır.

3 * Göz : Bu ırkın göz içi kırmızı olmalıdır, çevresi geniş biçimde aşırı kırmızı olmalıdır. bir müseveti gözleri kırmızı olmadan düşünemeyiz, o yüzden bu özellik müsevetin ana özelliklerindendir.

4 * Renk : Müsevette renk önemlidir. Renk tam siyah olmalı, zümrüt siyah olmalıdır

5 * Dirsekler : Müsevvet ırkında kuşun kanadı kapalıyken beyazlık mümkün olduğunca görünmemelidir. Yalnız dirsek açıklığı kuşun olmazsa olmazlarından değildir, kuşa olumsuzluk katan kusurlardan biridir..

6 * Gaga rengi : Bu ırkta gaga orta kısımları beyaz olup kenarları kırmızıya çalmalıdır. Kalınlığı kafa yapısını bozmayacak biçimde olmalıdır, ince olmamalıdır. Müsevetlerde 2 çeşit kafa yapısı olduğu için tam bir örnekleme verilemez, yani göze hitap ediyorsa uygundur.

7 * Kanat Sayısı 8-9, 9-9 ideal olan.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: