Rastgele Yazı

HİNT BÜLBÜLÜ

HİNT BÜLBÜLÜ

Tabiat sahip olduğu güzellikleriyle, sahip olduğu eşsiz canlılarla bizleri her zaman şaşırtmaya, hayretler içerisinde bırakmaya devam etmektedir. Her canlının ayırt edici özellikleri bulunmaktadır. Kuşların en belirgin özellikleri, uçma yetenekleridir. Genellikle sevimli ve küçük canlılardır. İnsanlar tarafından çok sevilirler.

Türkiye de Hint Bülbülü olarak bilinen kuşlar, aslında ispinoz ailesine dahildirler ve asıl isimleri zebra ispinozdur. Küçük, narin bir yapıya sahiptirler. Çok çeviktirler, çok hızlı hareket ederler

Çok hareketli kuşlardır. Çok çabuk ürerler. Beslenmesi ve bakımları kolaydır. Hint Bülbülleri de Muhabbet kuşları gibi çok cana yakın bir kuş türüdür. Evcil olmalarıyla tanınırlar. Kimi kuş türünü doğa da görmek onlara günlük hayatta rastlamak imkansızdır. Ama Hint Bülbülleri öyle değildir; onları her ne kadar doğa da kendi hallerinde gezerken görmesekte, neredeyse tüm petshoplarda görebiliriz. Hatta çevremize baktığımızda çoğu balkonda kafes içerisinde tek veya eşleriyle görme şansımızda vardır.

Hint Bülbülleri de, muhabbet kuşları gibi kafes içerisinde evde kolayca bakılabilir. Fakat Hint Bülbülleri, Muhabbet kuşları gibi insanlarla etkileşim kurmazlar. Konuşamazlar, ele avuca gelmezler. İnsanlara fazla yaklaşmaktan çekinirler, rahatsız olurlar. Vakitlerini eşleriyle birlikte geçirmeyi çok severler. Hint Bülbülleri su içmeyi çok severler. Gün içerisinde bol miktarda su içerler. Çok tatlı bir sesleri vardır. Asla ötüşmeleri sizi rahatsız etmez. Muhabbet kuşlarına oranla çok hareketli kuşlardır.

Hint Bülbülleri hareketli olmalarının yanında, heyecanlı ve sinirli kuşlardır. Eşleriyle gün içerisinde sıkça kavga edebilirler. Hint Bülbülleri uygun koşullarda sürekli üreyebilmektedirler. Onların üremesi için gerekli olan sakin bir ortam, yeterli sıcaklıkta rahatsız edilmemeleri gerekmektedir.

Yazar: Hamza can

spinoz familyasına dâhil olan bu kuşların asıl adı zebra ispinozdur. Narin ve küçük yapıları ile fazla hareketli kuşlardır. Hint Bülbülleri çok kolay üremektedirler ve bakımları zor değildir. Normal bir kafes içerisinde dişi ve erkek Hint Bülbülü rahatlıkla beslenebilir ve üreyebilir. Ülkemizde sıklıkla beslenen bir kuş türüdür. Tıpkı muhabbet kuşları gibi bakımları yapılabilir, fakat Hint Bülbülleri konuşamazlar. Kulağa çok hoş gelen bir ötüşü olan bu kuşlar, çok fazla su içerler. Hint Bülbülleri oda içerisinde salınabilir ve dolaşmalarına izin verilebilir. Kafesinin yeri değişmezse, oda içerisinde döner dolaşır ve acıkınca tekrar kafesine girer. Muhabbet kuşlarına göre daha hareketlidirler.

Avustralya, Hint Bülbüllerinin anavatanı sayılan ülkedir. Bu kuşların mutasyona uğramış çok farklı türleri mevcuttur. Hint Bülbülleri, profesyonel kuş üreticileri tarafından saf turuncu renkte ve Jumbo gibi büyük boyda üretilmişlerdir. Kuluçka süreleri 14 gündür ve yeni doğan yavrularının bakımı için, kafeste mutlaka taze yem ve su olmalıdır. Hint Bülbülü yavrularının elde beslenmesi kesinlikle önerilmez, çünkü yavrular çok fazla küçük olduğu için elde beslenmesi sonucu ölebilir. Kafes içerisinde çiftler ciddi şekilde kavga ediyorsa, daha fazla agresif olan Hint Bülbülü yarım ya da bir günlüğüne kafesten uzaklaştırılmalıdır. Agresif kuş kafese tekrar konduğunda, genellikle ortalık tekrar sakinleşmiş olur. Bu kuşların yem gereksinimlerini karşılamak için salaş karışımların olması gerekir.

Bu karışımlar genelde aşağıdaki gibidir;

 • Kırmızı darı
 • Kanarya yemi
 • Beyaz darı
 • Sarı darı
 • Nijer tohumu

 

Bunların dışında; mineral bakımından zengin olan kalamar kemiği ve grit ile beraber taze içme suyu da kafeste sürekli olarak hazır bulunmalıdır. Bu kuşların üreme güdüleri oldukça fazladır. Kafesteki Hint Bülbüllerinin üremesi istenmiyorsa, yuvayı, yuva malzemelerini ve yuva yapmaya uygun olan fazla eşyaları (yem kabı vb.) kaldırmak gerekir. Bunları kaldırmanıza rağmen üremek istiyorlarsa, bir süreliğine kuşları ayırın.

Hint bülbülleri genel olarak gün ışığının ve ısının fazla olduğu yaz aylarında ürerler. Çift olarak beslenecekse; kafesin en az 45 cm yükseklikte, 38 cm genişlikte ve 30 cm derinlikte olması gerekmektedir. Çünkü bu kuşlar çok hareketlidir. Bulundukları alanın kalabalık veya dar olması durumunda strese girebilir ve birbirlerini kovalayarak yolabilirler. Böyle bir ortamda kuşların hastalanmaması da imkânsızdır. Hint bülbülleri tıpkı kunduzlar gibi yuva yapma ustasıdır. Onlara verilecek yuva malzemelerine mutlaka dikkat etmelisiniz.

Hint bülbülleri için yuva yapma malzemesi olarak şunlar kullanılabilir;

 • Yumuşak otlar
 • Kendir
 • Kurumuş çimen
 • İnce ot sapları (temiz olmalıdır)
 • Tüy
 • Hindistan cevizi lifi

 

Hint bülbülleri yumurtladıktan sonra, yuvada duran tüm yuva malzemeleri kaldırılmalıdır. Ayrıca, muhabbet kuşları ile birlikte asla yan yana getirilmemelidir. Geniş bir ortam varsa, kanaryalarla birlikte yaşayabilirler. Yumurtaların boş mu yoksa dolu mu olduğunu anlamak için onları ışığa tutarak bakabilirsiniz, fakat bunu yaparken dikkat etmeniz gerekir. Daha önce yavru yapmamış bir Hint bülbülünün yumurtasına çok dikkat etmek gerekir. Bu tür yumurtaların boş mu yoksa dolu mu olduklarını anlamak içinse, plastik bir kaşık yardımıyla yumurtaları alıp ışığa tuttuktan sonra yeniden aynı kaşıkla yerine geri koymalısınız. Yumurtalar doluysa, üzerlerinde damarlar oluşur ve ışıkta baktığınız zaman bu damarları görürsünüz. Boş yumurtalar yuvadan atılabilir (boş olduklarından eminseniz!)

Hint bülbüllerinin cinsini anlamak da çok kolaydır. Erkek bülbülün gagası kırmızı, dişilerinki ise turuncu renkte olur. Ayrıca, Hint bülbüllerinin ötüşleri de cinsiyetlerini belli eder. Dişi Hint bülbülü basit bir şekilde öterken, erkeklerin kendilerine özgü olarak gırtlaktan çıkardıkları farklı ötüşleri vardır.

 • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: