Rastgele Yazı

KUŞLAR NEDEN V ŞEKLİNDE GÖÇ EDER?

KUŞLAR NEDEN V ŞEKLİNDE GÖÇ EDER?

V şeklinde bir pozisyonda uçmak düşmanlara karşı geliştirilmiş bir yöntem olsa da, göç sırasında, enerji kullanımını azaltma açısından da oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak yalnızca az sayıda kuş türü bu yöntemi kullanmaktadır; büyük ve ağır bedenli olan kuşlar.

Kuşlarda, kanat büyüklüğü-beden ağırlığı oranı oldukça önemlidir. Uçuş hızı, havadaki çeviklik ve enerji kullanımı; bunların tümü kanat büyüklüğü ve şekline bağlıdır. Havanın kaldırma ve rüzgarın itme kuvveti, kanadın boyutuna ve kanat üzerindeki hava akımının hızına göre de farklılık gösterir.

Çeşitli kuş türlerinin kanat yapıları üzerine yapılan çalışmalar, evrim süreci içinde, göç edebilmek için farklı kuş türlerinde farklı özelliklerin geliştiğini ortaya koyuyor. Bu özelliklerden biri de, kazlar ve toylar gibi toplu halde ve V şeklinde dizilerek uçmaktır

Bu, özellikle ağırlıkları, kanatlarına göre daha büyük olan kuşlarda, enerjinin korunmasını sağlar. Öndeki kuşun kanat ucu hizasında uçmak, arkadaki kuşların kendi kanat uçlarındaki hava akımının etkisini ortadan kaldırır. Bu sayede, rüzgarın itme kuvvetinin etkisi azalır ve daha az enerji harcanır.

Bu nedenle, özellikle göç sırasında kazlar, bir öndeki kuşun kanat ucu hizasında uçarlar. Bu da, V şeklinde bir diziliş ortaya çıkarır. Bu yöntem sayesinde, yüzde 50’den daha az enerji harcarlar.

Ortaya çıkan bu hava akımı kullanan kuşlar, uçuş mesafelerini yüzde 70 oranında uzatabilmektedirler. Kuşlardan biri gruptan çıktığında tüm denge bozulur ve uçmakta güçlük çekerler ve V şeklini hızlı bir şekilde yeniden ayarlarlar.

V pozisyonundaki uçuşlarda önde giden öncü kuş hiçbir hava akımından yararlanamadığı için başı çekmek oldukça güç bir hal almaktadır. Bu nedenle öncü kuş yorulduğunda en arkaya geçer ve onun hemen arkasındaki kuş öncü konumunu alır. Bu değişim, öncü kuşlar yoruldukça devam etmektedir

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: