Rastgele Yazı

ORYANTAL MAKARACI

ORYANTAL MAKARACI

Oryantal Makaraci (ORIENTAL ROLLER)

GENEL BILGILER VE ADLANDIRMA Oryantal makaracinin kaynagi, batida “Asiaminor” olarak bilinen Anadolu’dur. Bu güvercinler, Ortadogu ve Asya ülkelerinden, bugünkü Hindistan, Iran, Irak, Suriye ve Türkiye gibi ülkeler tarafindan eskiden beri yetistirilmislerdir. Bu ülkelerin bir çogu eskiden Osmanli Devleti topraklari içersinde bulunuyorlardi. Kökeni çok eskilere dayanan bu irk, dünyada bugün bulunan bir çok roller irkinin atasi olarak kabul edilmektedir. Bugün dünya üzerinde bulunan makaraci irklar elde edilirken Oryantal makaracinin kullanildigi bilinen bir gerçektir. Bu güvercinler için yurt disinda kullanilan “Oriental roller” adlandirmasi ilk kez 1876 yilinda Ingiltere’de kullanilmis bir tanimlamadir. Avrupa ülkeleri, Avrupa kitasinin dogusunda kalan Asya ülkeleri için “Oriental” (Dogu) kelimesini kullanmaktadirlar. Bu nedenle bu irkimizi da “Oriental roller” olarak adlandirmislardir. “Oriental roller” kelime anlami olarak “Dogulu makaraci” anlamina gelmektedir. Osmanli devleti döneminde ülkemizde bu güvercinlerin nasil adlandirildiklarini su an için bilemiyoruz. Türkiye’de bu irk için bugün Oryantal makaraci adlandirmasini kullaniyoruz.

FIZIKI ÖZELLIKLERI

Genel görünüs olarak Oryantal makaracilar orta büyüklükte güvercinlerdir. Kusun durus sekli önemlidir. Vücut sert, dik ve orta yükseklikte durmalidir. Kafalari kubbe biçimli düzgün yuvarlaktir. Alin orta yükseklikte biraz genis biçimli ve hafif öne çikiktir. Boyun orta uzunluktadir. Gögüs genis biraz ileri dogru çikik ve gergindir. Bacaklar orta uzunlukta, koyu kirmizi ve kesinlikle paçasizdir. Bu güvercinlerde ön tepe ya da arka tepe bulunmaz. Kanatlar kuyruk altinda tasinir. Kuyruk genis ve yay biçiminde açiktir. Kuyruk telek sayisi 14-18 arasinda degisir. Kafa ve kuyruk arasinda kusun bel kisminda düzgün bir oyukluk bulunmalidir.

Kanatlar:

Fiziksel anlamda en belirgin özellikleri, “düsük kanatli” olarak tanimlanan sekilde, kanatlarin kuyruk altinda tasinmasidir. Ülkemizde bulunan makaraci irklar içersinde bu özellik sadece Oryantal ve Izmir makaracilarinda görülmektedir. Bazen Trakya makaracilarinin da kanatlarini kuyruk altinda tasidiklarina rastlanmakla birlikte bu genel bir özellik degildir ve bu kusun kirma oldugu anlamina gelir. Kanatlar kuyruk altinda tasinmakla birlikte yere degmemeli ve yerde sürünmemelidir. Kanatlarini yerde sürükleyen bir kus ciddi sekilde deger kaybeder. Ayni sekilde kanatlarini kuyruk üzerinde tasiyan kuslar ise tamamen degersiz olarak görülürler. Kuyruk yukari dogru hafif dik bir biçimde durmalidir. Burada dikkat edilecek nokta kuyruk ile boyun arasindaki çukurluk kismin tatli bir yay biçiminde olmasidir.

Kuyruk:

Kuyruk telek sayisi genellikle 14–18 arasinda degismektedir. 20 ye kadar olan telek sayisi normaldir ve standartlar içindedir. Bu güvercinlerin en önemli karakteristik özellikleri 14 den fazla kuyruk telegine sahip olmalarina karsin kuyruk üstü yag bezesi bulundurmamalaridir. Kuyruklari normalden biraz daha uzun olur. Ancak kuyrugun uzunlugu, kanat uçlari ile ayni hizada olmalidir. Uzun kuyruklularda, kuyruk ve boyun arasindaki yay seklinde olmasi gereken çukurluk düzgün olusmayacagi için kusun formu bozulmaktadir. Bu güvercinlerin kuyrugunun orta kisminda “çatal” tabir edilen kuyruk tüyleri bu cinsin bir özelligi olarak yorumlanmaktadir. Ayni sekilde kuyruk tüylerinin iç kisma kapanmasi dikkat çekici bir özelliktir. Kus normal dururken kuyrugun genisligi asagi yukari omuz genisligine esit olmalidir. Daha genis kuyruklar da ilgi çekmekle birlikte çok genis kuyruk fazla tercih edilmez.

Gaga ve göz rengi:

Oryantal makaracilarda göz ve gaga rengi konusunda fazla saplantili olunmamasinda yarar vardir. Ancak koyu ve alacali gözler tercih edilmezler. Bu güvercinlerde gaga ve göz rengi açik renk olmaktadir. Bunun yani sira gaga ucundaki zikir denilen siyahlik, siyah renk kuslarda uygun karsilanmaktadir. Tirnak ve gaganin ayni renk olmasi gerekir.

UÇUS ÖZELLIKLERI

Oryantal makaracilar, makaraci irklar içersinde farkli performanslari ve fiziksel yapilari ile dikkati çekmektedirler. Uçus özellikleri diger makaraci irklara benzemektedir. Yüksek ve uzun uçus özellikleri bulunur. Bu güvercinler iyi bir egitimle çok iyi uçma ve iyi makara yapma özelliklerine sahip olabilirler. Bu güvercinler uçurulduklarinda daireler çizerek yükselirler. Belli bir yükseklige geldiklerinde çogu kez kanatlarini birbirine vurarak ses çikartirlar ve arkasindan makara yaparak asagiya düserler. Asagiya düsüsleri sirasinda kendilerini sikmazlar. Makara hareketleri taklalar atarak ve yine daireler çizerek gerçeklesir. Makara hareketini gelistirme süreleri kusun durumuna göre kisa yada uzun bir zaman alir. Bazen hiç makara yapmayan kuslara da rastlanir. Ancak bu kuslarin yavrularinda makara yapan kuslar bulunabilir.

ORYANTAL MAKARACILARDA GÖRÜLEN RENK TIPLERI

Oryantal makaracilarda degisik renk tipleri bulunmaktadir. Siyah, beyaz, kirmizi, sari, mavi, kahverengi gibi temel renklerin yani sira bu renklerin beyazla karisimi seklinde alacali, çilli renk tiplerine de rastlanmaktadir. Bademli (Almonds), kursuni-gri (Grizzles) gibi farkli renk tiplerini bu güvercinlerde görebilmek mümkündür. Görülen bütün renk tiplerini su sekilde siralayabiliriz. Asagidaki renk tiplerinin yani sira kirmizi beyaz kanatli, siyah beyaz kanatli ve çakmakli beyaz kanatli renklere de rastlamak mümkündür. Ayrica kusun cinsiyetine ve yasina bagli olarak renk yapisi kendi içinde bazi degisiklik gösterebilmektedir.

1) Siyah: Kusun bütün vücudu düz renk siyahtir. Kanatlar üzerinde seritler bulunmaz.

2) Beyaz: Kusun bütün vücudu düz renk beyazdir. Kanatlar üzerinde seritler bulunmaz.

3) Kirmizi: Kusun bütün vücudu düz renk kirmizidir. Kanatlar üzerinde seritler bulunmaz.

4) Sari: Kusun bütün vücudu düz renk saridir. Kanatlar üzerinde seritler bulunmaz.

5) Mavi (Küllü): Kusun bütün vücudu koyu ton bir mavidir. Kanat üzerleri seritlidir.

6) Siyah Çilli (Siyah benekli, siyah kaplan): Hakim renk beyaz olup siyah benekler bütün vücuda yayilmistir. Makbul kabul edilen bir renk tipidir.

7) Gümüsi Çilli (Gümüsi benekli, Gri kaplan): Hakim renk gümüsi gri olup gri benekler bütün vücuda yayilmistir. Makbul kabul edilen bir renk tipidir.

8) Kirmizi Çilli (Kirmizi benekli, Kirmizi kaplan): Hakim renk beyaz olup kirmizi benekler bütün vücuda yayilmistir.

9) Çakal (Çok renkli): Bütün açik ve koyu badem renkleri vücudun her tarafina dagilmistir. Bu güvercinlerde kanat ve kuyruk tüyleri sari, siyah ve beyaz olarak görülebilir. Bu renkte kalitim çekinik bir karakter izler. Yani yavrular ana ya da babanin özelliklerine benzemeyebilir.

10) Sekeri (Koyu zeytinli veya açik kirmizi)

11) Zeytini (Kara pal)

12) Limoni (Zavrak)

13) Sabuni (Gök veya açik mavi)

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: