Rastgele Yazı

BAYBURT GÜVERCİN

BAYBURT GÜVERCİN

Bayburt güvercini tam anlamıyla yerli bir kuştur.Erkek kuşların gagası daha kalın ve geniş dişilerin ki iste normaldir.Ayaklar kırmızı renkli ve paçası yoktur .Bu güvercinler çoğunlukla ürkek olurlar ve kanatları kuyruğunun üstünde taşır.

Bayburt güvercinin özelliği sesinin çok güzel olmasıdır . Bu kuşlarda sesin kalınlığına inceliğine bakılmadan sadece sesin güzelliğine bakılır .Bayburt kuşunda aranan diğer özelliklerden birtaneside ses uzunluğunun kısa olmamalısıdır.Türkiye’de yetiştirildikleri yöreler İstanbul , Bayburt , Trabzon ,Gümüşhane ve çevreleridir.

UÇUŞ ŞEKİLLERİ
Bayburt ırkımız ötücü olmasının yanı sıra uçucu özellikleri de bulunan bir güvercindir. Uzun uçtuğu söylenmektedir. Uçarken takla da atar, ancak taklası havada yuvarlanma gibidir. Genellikle tek takla atar. Bazen iki takla üst üste attığı gözlenirse de bu taklalar hiçbir zaman taklacı güvercinlerdeki gibi değildir. Bayburt güvercinleri bir de “Bel kırma” adı verilen kuyruğa basıp aşağı doğru düşme hareketi yaparlar. Kanat sesleri oldukça fazladır. Ürkek yaradılışlı bir güvercindir. Ele gelme tarzı yoktur. Yuvaya girdiğinizde kaçacağım diye tozu dumana katar. Kendini yerden yere vurur.

RENK ÇEŞİTLERİ
Süt Beyaz : Düz renk beyaz olanlarına yörede bu isim verilir. Düz beyaz olanları az bulunmakta ve değerli kabul edilmektedirler.
Kara : Siyah olanlarına “Kara” adı verilir.
Mor : Kırmızı olanlarına “Mor” denilmektedir.
Açık Mor : Sarı renk olanlar “Açık mor” olarak bilinirler.
Kumru Tüylü : Mavi renk olanlarına “Kumru tüylü” denilmektedir. Mavi harici bütün renkler şeritsizdir. Mavi renk olanlarda kanat üzerinde iki sıra şerit bulunmaktadır. Mavi renk olanlarda göz portakal rengi ve gaga siyah olmaktadır. Diğer renklerde göz koyu tonlu gaga ise açık renktir.
Alacalı : Bayburt kuşlarının alacalı renkli olanları oldukça yaygındır. Alaca olanlar kendi içlerinde farklı adlandırmalara sahiptirler. Örneğin, Kırmızı renk olup üzeri beyaz pullu olanlarına “Butlu”, Beyaz renk olup üzeri kırmızı pullu olanlarına ise “Kınalı” denilmektedir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: