Rastgele Yazı

Muhabbet Kuşları Irkları ve Türleri

Muhabbet Kuşları Irkları ve Türleri

Muhabbet kuşlarının birden fazla türü ve çeşidi bulunurken, bunları bilmek genel olarak evinde muhabbet kuşları besleyenler için aynı zamanda da kuş üreticileri için merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır. Muhabbet kuşlarının boyları, renkleri, kuyruk yapıları ya da gövde yapıları türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Kimi insanlar için iri boylu muhabbet kuşları makul görülürken kimi insanlar için daha küçük boylardaki muhabbet kuşları tercihler arasında bulunmaktadır.

Muhabbet Kuşları Irkları ve Türleri

Muhabbet kuşlarının bilinen temel olarak 6 ırkı ele alınmaktadır.

 • Ülke genelinde bulunan en temel ve bilinen muhabbet kuşları türleri olarak
 • Pakistan,
 • Hollanda,
 • Yerli,
 • İngiliz,
 • Jumbo
 • Çekoslovak gösterilmektedir.
 • Diğer Muhabbet Kuş Irkları
  Bunların dışında Belçika ve Bulgaristan muhabbet kuşları da bulunmaktadır fakat bu türler, yerli kuş türleri arasında zamanla yer almaya başladığı için ayrı olarak söylenmemektedir.
  Pakistan muhabbet kuşu, diğer muhabbet kuşları türlerine göre ayırt edilmesi daha kolay bir muhabbet kuşu türü olarak görülmektedir. Bunun sebebi ise Pakistan Muhabbet kuşlarının diğerlerine oranla daha küçük hatta serçe kadar boylarının olmasıdır. Küçük boylu muhabbet kuşları sevenler için en rağbet gören muhabbet kuşları arasında ilk sıralarda yer alır.
  Hollanda muhabbet kuşları; daha büyük bir yapıya sahip muhabbet kuş türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak kafa yapıları açısından ve de göğüslerinin iri olmasından kaynaklanan büyük boylu muhabbet kuşu türüdür.
 • Çekoslovak muhabbet kuşları türü; diğer muhabbet kuşları türlerine göre belirgin özelliklere sahiptir. Bunun nedeni ise kanatlarının ve kuyruklarının yapısı itibariyle tüylerinin oldukça uzun yapılı olmasıdır. Hollanda cinsi muhabbet kuşlarından daha uzun ve ince yapılıdır. Buna rağmen daha iri yapıya sahiptir çünkü uzun yapılıdır.
  Yerli muhabbet kuşu, Türkiye geneline bakıldığında en çok tercih edilen muhabbet kuşu türüdür. Bu sebeple adını yerli muhabbet kuşu olarak almıştır. Doğal muhabbet kuşları ile hemen hemen aynı boyda olmaktadır. Avustralya bölgesindeki muhabbet kuşlarının benzeridir.
  Jumbo muhabbet kuşları ise genel olarak yarışmalarda Show amaçlı kullanılan muhabbet kuşu türüdür. Muhabbet kuşları arasında en iri yapılı kuştur. Diğer muhabbet kuşlarının neredeyse iki katı büyüklüğe sahiptir.
  İngiliz muhabbet kuşu, özellikle iri bir kafa yapısına ve iri iri beneklere sahip olması sebebiyle diğer kuş türlerinden ayrılmaktadır. Daha çok enlemesine genişlik gösterirler. Diğer muhabbet kuşlarından daha fazla etli yapıdadırlar ve göğüs kısımları oldukça kabarıktır.
 • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: