Rastgele Yazı

Jako Papağanı

Jako Papağanı

Amazon Papağanı olarak da bilinen bu cinsin bir çok farklı rengi olan diğer amazon papağanlarına kıyasla konuşma özelliği çok daha üstündür. Diğer Afrika papağanları daha güzel ve renkli olmalarına karşın daha az konuşkandırlar. Gri papağanlar öyle yeteneklidirler ki, bir çok yetiştirici kendi kuşlarını sahiplerinin seslerini çok iyi taklit ettiklerini, ses tonuyla dahi aynı olduğunu vurgularlar. Öyle ki bir babanın sesiyle konuşan papağan adamın oğlunu kandırabilmiştir. İnsanları da bu kadar iyi kandırabilecek kadar taklit güçleri olması onları iyice popüler kılar.

Gri papağanlar çoğunlukla Güney Amerika, Asya,Avustralya ve Afrika’dan getirilirler. Bir erkek Afrika papağanı genelde bir güvercin boyutlarındadır. Dişi daha da ufaktır. Vücut gri, erginde kuyruk açık kırmızı, ergin olmayanlarda koyu kırmızı bir renk tonu hakimdir. Bir yaşın altında ise gözler siyah renkteyken 1 yaşından sonra griye ve en son sarımsıya döner. Normalde 20-25 yıl bazen de 70 li yaşlara kadar yaşayabilirler.

Beslenme: Doğada meyve ağaçlarında beslenmeyi severler. Zeytin ağaçlarını meyvelerini, katı yumurtayı, sütlü kuru ekmek parçalarını, haşlanmış patatesi, mısır ve tuzsuz ayçekirdeklerini, fıstık, yulaf, buğday, pirinç, kara buğday, arpa, sorgum ve fındık gibi yemleri sevmektedir. Cold live oil, wheat germ oil gibi değişik preperatları petshopunuza sorunuz. Beslenme iyi olursa sağlığı da o derece iyi olacaktır. Yeşilliklerden marul yıkanmış olarak tercih edilmelidir. Maydonaz aşırı ishal yapabileceğinden verilmez. Dışardan vereceğiniz değişik yiyecekler genelde birdenbire çok miktada verilmemelidir. Az miktarlarda denenmeli, fazlası yine ishale neden olabilir.

Jako Papağan Eğitimi ve Bakımı

Eğitim konusu çok sabır gerektiren bir konudur. Hangi tür papağan olursa olsun sürekli ve sabırla ancak eğitebilirsiniz. Bir haftada konuşmasını yani taklit etmesini beklemeyin. İlk gün mutlaka elektrik açılmadan ışık alan sessiz ve sakin bir ortama alın ve bu ortama alışmasını bekleyin. Yemeğini ve suyunu düzenli olarak yenileyin ve mutlaka tek kişinin ilgilenmesine müsaade edin. Ortama ve size alışmadan ele almaya kalkmayın. Kısa ve güzel sözcükler öğretmeye çalışın.

Papağanınızın ismi de mutlaka kısa olmalı ki ismine tepki verebilsin. Kesinlikle saçma sapan batıl inançlara kulak asmayın dil kesme vb. gibi saçma inançlar hayvanın hayatını tehlike atmaktadır. Oyuncak olarak ayna, zil ve merdiven olabilir. Uçmak istemediğinde, bir köşede sürekli uyuduğunda bilin ki papağanınız hastadır. Hemen veterinere götürülmelidir. Özellikle papağanlar çok hassas canlılardır.

DCF 1.0

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: