Sevda Papağanları

NANJING, CHINA: Three parrots enjoy the spring sunshine on the on the 1st March 2009. The parrots attract many visitors to to Nanjing Hongshan Forest Zoo in the Jiangsu Province of China. PHOTOGRAPHY BY CHINA FOTO PRESS / BARCROFT MEDIA LTD UK Office, London. T +44 845 370 2233 W www.barcroftmedia.com Australasian & Pacific Rim Office, Melbourne. E info@barcroftpacific.com T +613 9510 3188 or +613 9510 0688 W www.barcroftpacific.com Indian Office, Delhi. T +91 997 1133 889 W www.barcroftindia.com

Cennet Papağanları veya Aşk Kuşları da denilen bu papağan türü eşlerine çok bağlıdır. Bu yüzden çift olarak beslenmek zorundadır. Ancak tek beslenen Sevda Papağanları daha fazla konuşkandır. Genelde beyaz ve gri renklere sahiptir. Konuşmaları net olarak anlaşılabilir

Cennet papağanları için küçücük boyu var türlü türlü huyu var denilebilir. Öncelikle çok hareketli, uçmayı seven ve bol bol gürültü yapan papağanlardır. Tabi bu ses bize gürültü olarak gelir, onlara göre gayet normaldir. Gün içerisinde ama özellikle sabah saatlerinde bol bol seslerini duymak mümkündür. Fakat konuşmaya gelince o konuda pek yetenekli değillerdir. Çok ender konuşsalar bile bir iki kelimeden fazlası çıkmaz.
Eğer bir cennet veya sevda papağanınız varsa onu sadece kafes kuşu olarak beslememelisiniz. Gün içerisinde mutlaka birkaç saat kafesinden salınmalı ve rahatça uçarak kanatlarını kullanması sağlanmalıdır. Bu türler için kesinlikle kanat ayarı doğru değildir. Uçmayı çok seven cenne ve sevda papağanları bu imkan ellerinden alındığında strese girerler ve hastalanmaları kaçınılmaz olur.
Ayrıca saldığınız zaman nereye gittiğine ne yaptığına da dikkat etmeniz gerekir. Kemirmeyi çok severler. Kabloları, eşyaları, duvarları kemirmeye bayılırlar.
Küçük boylarına rağmen hiç de korkak kuşlar değildir. Saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Doğada yaşam alanlarında da kendilerinden daha büyük cüsseli diğer papağan cinsleri ile dalaştıkları ve bu kavgalardan çoğunlukla galip çıktıkları gözlenmektedir.

 

 

%d blogcu bunu beğendi: