Rastgele Yazı

ENİCE GÜVERCİN

ENİCE GÜVERCİN

Enice

Enice kısa uçuşlar yaptığı için ‘inecek’ kelimesinin inici ve zamanla enice’ye dönüşmesi ile ismini almıştır.

Siyah, kahverengi, sarı, kırmızı, mavi ve ara renk tonlarında çeşitleri bulunur. Düz, Kanat ve Kesme desenleri vardır. Düz: Tüm vücut beyazdır. Kanat: Kanat ve kuyruk aynı renk, diğer vücut tüyleri beyazdır. Beyaz kuyruklu eniceler de vardır. Kesme: Kuyruğu renkli, diğer vücut tüyleri beyazdır. İki kanadının beyaz olan kısımlarının eşit olması 7-7, 8-8, 9-9 gibi daha güzel görünür ve besleyenlerce tercih edilir. Kuyruk altı tüyler ininde kuyruk ile aynı renk olması beyaz olmaması kostüm güzelliğinde istenir.

Manisa ve İzmir illerinde yoğun olarak beslenir ve bu bölgenin yerli güvercinidir. Görsel güzelliği içinde beslenen güvercin, sık ve çok sayıda uçurmaya elverişli olduğundan kuş uçurmayı sevenlerce çok tercih edilir.

Yuvarlak ve tepesiz baş yapısına sahip, kısa gagalıdır. Göz kafa büyüklüğü ile orantılıdır. Göğsünde gül süs bulunan, kapalı kuyruk yapısına sahip, kanadını kuyruk üzerinde taşıyan, paçasız, dik duruşlu ve küçük yapılı güvercinlerdir.

Uçuşları toplu halde, alçaktan ve kısadır. Atletik bir yapıya sahiptirler, kolay yorulmazlar. Evlerini 30-40km den bulabilen eniceler mevcuttur.

Yurtdışındaki ismi: Anatolisches mövchen – Anadolu Bangosu

Ziraat Müh. Serkan Gündüz.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: