Rastgele Yazı

Güvercinlerden insanlara geçebilen tehlikeli hastalık türlerinden bazıları

Güvercinlerden insanlara geçebilen tehlikeli hastalık türlerinden bazıları

GÜVERCİNLERDEN İNSANLARA GEÇEBİLEN TEHLİKELİ HASTALIK TÜRLERİNDEN BAZILARI
MİKOTİK HASTALIKLAR: İnsanlardan insanlara iletilmez. Hastalıklara yol açan mantarların, toz parçacıkları ile birlikte meyvelerin üzerine yapışması veya sporların solunması ile insanlara geçer.
*Aspergillosis Aspergillus fumagatus’dan kaynaklanır. Yayılmasına havadaki toz sporları yardımcı olur. Akciğer kanserine neden olur.
*Blastomikoz; Blastomyces dermatitidus neden olur, öncelikle akciğerleri etkiler. Kuş gübresinde bulunur.
*Kandidiyazis Candida spp tarafından neden olur. Neredeyse tüm mikotik ölümlerin dörtte biri, bu mayadan kaynaklanır. Genellikle ağız, solunum sistemi, bağırsak ve ürogenital sistemi etkiler.
*Kriptokokkozis; Kriptokoklar vücudun her organ veya doksunu etkileyebilir. Muhtemelen ikinci en önemli mantar hastalığıdır. Temelde bir akciğer hastalığıdır, ancak karaciğer, lenf düğümleri ve dalak’a kadar uzanabilir. Organizma kan ve kemik iliğine yayılırsa ölümcül olabilir. Şimdiye kadar kaydedilen en büyük salgın 1978-79 kışında Indianapolis’de 18 ölümle sonuçlanan vakadır.
BAKTERİYEL HASTALIKLAR:
*Listeriosis; Listeria monocytogenes’den kaynaklanır. Bu sinir sistemi hücrelerinde değişikliklere ve konjunktivit, endokardit ve cilt enfeksiyonlarına sebep olur. Ayrıca yenidoğanlarda menenjite, hamilelerde düşüklere, erken doğuma, ölü doğuma sebep olabilir.
*Pasteurellosis Bu hastalığa son derece bulaşıcı bir bakteri neden olur, Pasteurella multicida sendromlarda dört gruba ayrılmıştır:
1) Burun akıntısı yada konjonktivitlerdeki gibi üst solunum yolu enfeksiyonu,
2) Bronşit veya zatürre gibi düşük solunum yolu enfeksiyonu,
3) Idrar yolu iltihabı, apandisit, iç organların enfeksiyonu
4) Apse yara enfeksiyonları.
Bakteri hayvanların dışkıları veya burun akıntısı yoluyla yayılabilir. Organizma gübrede ya da ölü kuşta üç ay gibi uzun süre yaşayabilir.
*Salmonelloz; Gıda zehirlenmesinde daha fazladır (Tavuk eti bu yüzden en tehlikeli zehirlenmeye yol açabilir). Gastroenterit en yaygın belirtisidir. Enterik ateş veya septisemiyi birkaç hafta sonra bir nüks olarak takip edebilirsiniz.
*Septisemi; Genellikle ölümcül sona erer. Kalıcı enfeksiyonlar daha az yaygın ama çok önemlidir. Artrit, bronkopnömoni, endokardit, menenjit, osteomiyelit veya pyeleonephritis gibi bir apse veya lokal enfeksiyon olabilir. Hastalık atlatılsa bile bir yerde bakteriler kalırlar ve bu durum Salmonellanın yayılmasında önemlidir. Bakteriler pencere çıkıntıların ve hava giriş delikleri üzerindeki bol atılımı sayesinde ileri geri gezerek evlere toz halinde klimalar ve vantilatörler ile girerler. Kuşlarda en yaygın Salmonella, dışkıda yaklaşık% 2 oranında bulunan Salmonella typhimurum’dur.
*Yersiniosis Yersinia pseudotuberculosos, veba benzeri bir hastalıktır. Hastalık apandisit ile klinik olarak ayırt edilemez. Her iki hastalıkta ateş, bulantı, baş ağrısı, sert ve ağrılı mide kramplarına neden olur. Bu yüzden Eylül 1976 yılında Oneida County, New York’ta 32 okulda gereksiz yere hastaneye çocukların Apandisit olduğu bildirilmiştir
PROTOZOA HASTALIKLARI:
*Amerikan trypanosomiasis; Trypanosoma cruz’den kaynaklanır. Hastalık için aşı, etkili bir tedavi veya tedavi yoktur. Dış parazitler veya sinekler yoluyla insana bulaşır. Gözleri etkiler.
*Toksoplazmozis; En yaygın zoonotik hastalıkların biridir. Toxoplasma gondii kaynaklanır. Kadınlarda kürtaja (WJ Schneider, kişisel iletişim, 1977) yol açtığı gösterilmiştir. Organizma beyin dokusuna zarar verip, zeka geriliği ve ölüme neden olabilir.
*Trichomoniasis; Genital problemlere sebep olur.
VİRAL HASTALIKLAR:
*Encephalomyelitis (EEE); Zeka geriliği, konvülziyon, ve felce neden olduğu bilinmektedir.Ölüm oranı yaklaşık% 60 olabilir.
*Louis ensefalit (SLE) Felç, koma ve ölüme kadar, sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır. Ölüm oranı bazen % 33’e kadar çıkabilir, genellikle% 5-10’dur. Güvercinler, İngiliz serçeler ve ev ispinozları SLE ana rezervuar olarak etiketlenmiş üç kuş çeşididir.
*Chlamydia; Chlamydia psittiaci’nin neden olduğu yükse ateş, şiddetli baş ağrısı ve jeneralize ağrıları ile grip benzeri solunum yolu enfeksiyonu neden olan yaygın bir infeksiyon hastalığıdır. Ölüm genellikle yaşlı, güçsüz ya da eşzamanlı hastalığı olanlar ile sınırlıdır. Güvercin nüfusunun yarısından fazlası enfekte olur.
*Q humması Coxiella burnetti kaynaklanır, bazen ölüme sebep olabilir. Hastalık enfekte kenelerle, sindirim yoluyla veya organizma ile kirlenmiş toz inhalasyon yoluyla bulaşabilir.
PARAZİTLER:
*Schistosomiasis, Dünyada en yaygın iç parazit hastalıklardan biridir, su yoluyla taşınan yaprak solucan neden olur. Kuşlar bulundukları sulu alanlarda kurtlar ile ilişkilidir. Diğer Trematodlar; Echinoparyphium paraulum, Echinoparyphium rekurvatum, Echinostoma Revolutum, Haplorchis pulimio ve Hypoderaeum conoideum bulunmaktadır.
*Dermatozu. Acariasis akarları enfeksiyona neden olur. Kuş akarlarının kökeni güvercin yuvalarıdır..

www.dunyakus.org

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: