Rastgele Yazı

At Sineği

At Sineği

At Sineği

Diptera familyasından gelen at sineği Türkiye’de 164 türü ile ulaşabildikleri tüm tüylü ve kanatlı hayvanların düşmanı kan emici bir asalak sinek. At sineği güvercinlerimiz için sürekli mücadele etmemizi gerektiren, daimi bir düşmandır.

Hippobosca Equina veya Pseudolynchia Canariensis bilimsel adı ile tanılan at sinekleri özellikle taşıdıkları parazitler ve mikroplar ile güvercinlerimize zarar verirler. Haemoproteus hastalığının taşıyıcısı ve bulaştırıcısı at sinekleridir. Salmalarımızda, güvercinlerimizi uçurduğumuzda yanlarına yaklaşan yabani güvercin, serçe gibi kuşlardan güvercinlerimize geçen at sinekleri, daha sonra da kümeslerimizin içine kadar grip kuşlarımızı hasta ediyor, huzursuz ediyorlar.
At sineği bir tane güvercinimize dahi musallat olsa, hızla üreyerek diğer tüm güvercinlerimize bulaşıyor, huzurumuzu kaçırıyorlar. Bir çok hastalık için sebep teşkil eden at sineği ile mücadele için bilimsel ilaçlara başvurmak zorunda kalmadan önce yapabileceğimiz bazı kolay işlemler var. Bunlardan ilki güvercinlerimizin her banyo suyuna sirke (elma sirkesi) eklemek. Elma sirkesi güvercinlerimizin tüyleri arasına sızmaya çalışan bir çok bit, pire gibi asalaklardan koruduğu gibi at sineği de sirkeyi hiç sevmez ve sirkeli su ile düzenli banyo yapan güvercine yaklaşmaz.

Eğer kümesimize ve kuşlarımıza at sineği musallat olmuşsa yapılacak şey ilk önce kümesi boşaltarak güzelce temizlemek ve BLOTİC ile dezenfekte etmek. Daha sonra bir kapak BLOTİC ile yaklaşık 15-20 litrelik bir kovada çözelti hazırlayarak güvercinlerimizi sadece kafaları dışarıda kalacak şekilde çözeltili suyun içinde 10’ar saniye kadar tutup temizleyip dezenfekte ettiğimiz kümesimize salıyoruz. Blotic, kuşların gözlerine ve gagalarına bulaştırılmamalıdır. Bu işlemi yaz aylarında ayda bir kış aylarında da 3 ayda bir yapmanız yeterlidir. Blotic, bütün veteriner ilacı satan yerlerde kolaylıkla bulunabilir bir ilaçtır.

BLOTİC uygularken ve daha sonrasında havalandırmaya çok dikkat edilmesi gerekiyor. Blotic satın alacağınız yerler sadece veteriner ilaçları satan yerler olmalıdır. Bloticçözeltiyi suya karıştırırken önerilen miktara kesinlikle uyulmasını öneririm. Çok etkili bir ilaç. Blotic satın aldıktan ve kullandıktan sonra ağzını sıkı sıkı kapatarak serin bir yerde saklayınız.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: