Rastgele Yazı

ŞAKRAK KUŞU

ŞAKRAK KUŞU

Kırmızı Şakrak kuşu adıyla anılan Carpodacus türünün Avrupa’da yalnız tek bir üyesi vardır. Bu aile üyeleri Amerika’da daha yaygın olarak görülürler. Bunlar birbirlerinden yalnızca, çok az olarak büyüklükleri ve kırmızı renklerinin açıklığı koyuluğu bakımından farklar gösterirler. Bir adları da “Meksika Şakrak kuşu”dur. Bilinen diğer isimleri Gimpel, Pyrrhula pyrrhula, bullfinch, Pyrrhula’dır.

Carpodacus türü Şakrak kuşlarının erkekleri, gerekli alıştırma dönemi başarılı bir şekilde uygulanmışsa, kanarya dişileriyle büyük bir güçlük göstermeden esleşirler. Carpodacuslarin carduelislerle akraba olusu, davranış ve beslenme yakınlıkları bu çiftleşmeyi kolaylaştıran etkenlerdir. Bununla birlikte boyu normal olarak kanaryaya oranla daha büyüktür ve güçlü gagaya sahiptir. Kırmızı şakrakkuşunun erkeği, dişi kanaryayla ayni salmaya kapatıldığında, ilk anda dişinin korkup ürkmesine neden olabilir. Bunun için çiftin birkaç bölmeli ve büyükçe bir salmaya kapatılmasında yarar vardır.

Büyük ve bölmeli salmalarda şakrak kuşu erkeği ile dişi kanaryanın esleş¬meçi genellikle basarili sonuç verir. Böyle bir ortam içinde kırmızı şakrakkuşu erkeği babalığı benimseyerek yavrularının beslenmesine dahi yardımcı olur. Karma tohumlar, yeşillik ve böcek tipi besinler melezlere çiftleşmesinine sonucunu olumlu yönde etkilerse de, böcek bulunması güç geliyorsa bundan vazgeçilmesi başarısızlığa neden olmaz. Bunun yerine yumurtalı besinleri eksik etmemek gerekir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: