Rastgele Yazı

GÜVERCİNLER DE BİRA MAYASI KULLANIMI VE FAYDALARI :

GÜVERCİNLER DE BİRA MAYASI KULLANIMI VE FAYDALARI :

“. MAYA “

Maya tek hücreli bir mikro organizmadır. Bir çeşit mantar olan mayanın pek çok çeşidi vardır. En önemli maya türü ise bira mayası olarak bilinen “Saccharomyces cerevisiae”dır. Başta ekmek olmak üzere çeşitli unlu mamullerin, bira ve şarap gibi içkilerin üretiminde kullanılır.Maya yüzde 50 oranında protein, B grubu vitaminler, demir, krom, magnezyum,bakır ,manganez fosfor, çinko, potasyum,kükürt ve selenyum gibi mineraller içeriyor.
Tiamin. (B1)
Ribiflavin (B2)
Niasin (B3)
Piridoksin (B6)
Folik asit (B9)
Siyanokobalamin (B12)
Lizin
Metiyonin
Triptofan

” KARACİĞER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ “

Karaciğer, önemli görevleri yerine getiren, en yoğun çalışan ve en stresli iç organlarımızdan biri. Besinlerden aldığımız maddeleri vücut için yararlı maddelere dönüştürmek için hiç durmadan çalışıyor. Kesintisiz faaliyet gösteren bir kimya laboratuvarı gibi… Bu nedenle sürekli yardıma ihtiyacı var. Maya karaciğerin yakın dostu olarak çift etkili hareket ediyor; birincisi karaciğeri toksinlerden arındırıyor, ikincisi onun düşmanlarına karşı savaşıp yağların bu organda birikmesini engelliyor. Ayrıca maya colina denilen yağ dönüştürücü bir madde içeriyor. Bu madde, vücuda giren yağları organizma tarafından en iyi şekilde kullanılacak hale getiriyor ve karaciğerde birikmelerini önlüyor.

Bira mayası; B-kompleks vitaminler ve proteinler (tüm esansiyel amino asitler dahil- vücutta üretilemeyen ve dışarıdan alınması zorunlu amino-asitler) ve mineraller açısından zengin bir kaynaktır

“BAĞIRSAK FLORASI UZERİNDEKİ ETKİSİ “

Bağırsaktaki yararlı bakterilerin artmasını sağlar, bağışıklığı güçlendirir.

Bağırsaklarda yer alan yararlı bakterileri koruyup, işe yaramayan ve vücuda zarar veren bakterileri yok eder.
“YAVRU GÜVERCİNLERİN GELİŞİMİ ”
İçeriğindeki bol protein sebebiyle yavru kuşların gelişimi üzerine çok faydalıdır .Ayrıca içerisinde bulunan Krom yavru kuşların sağlam bir iskelet yapısına sahip olmalarını sağlar .

Piyasada güvercinler için paketlenmiş Bira mayalarını alıp kullanabilirsiniz. Ayrıca marketlerde satılan kuru mayalarda kullanılabilir.
Bir kilo yem bir tatlı kaşığı sarımsak yağı yada zeytinyağı ile nemlendirilip içerisine bir çay kaşığı dolusu kadar kuru maya eklenir ve iyice karıştırıldıktan sonra güvercinler haftada 1,2 gün servis edilir .

Sezai Avci

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: